ua
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

Перевірки держпраці. Ризики при роботі з фоп

23.05.2019

ПЕРЕВІРКА ДЕРЖПРАЦІ АБО ЧОМУ  РОБОТУ З ФОПами розцінюють як  неоформлені трудові відносини?

Ви чули про перевірки Держпраці? Чи, можливо, ви з ними стикалися особисто? Тоді ви повинні знати, чим зазвичай закінчуються такі перевірки: свавілля так званих інспекторів праці, недотримання правил проведення процедури, необґрунтовані штрафи. Підприємцю доводиться захищати свої права у судовому порядку.

Вивчивши методи, які застосовують інспектори, та ознайомившись з матеріалами з камер відеоспостереження на перевірених підприємствах, можна зробити висновок: інспектори праці ставлять собі за мету знайти порушення навіть там, де їх немає!

Голова Держпраці заявив: «Працювати у легальному полі з дотриманням трудового законодавства – це вимога часу, необхідність країни, яка рухається до вступу в Європейський Союз».  Отже, не варто очікувати на зменшення кількості перевірок у майбутньому. Стати жертвою свавілля ризикують і фізичні особи-підприємці. На жаль, це не єдина проблема, з якою зіткнеться малий бізнес у майбутньому.

«Рекет бізнесу», або новий законопроект Мінсоцполітики

Уряд шукає нові джерела фінансових надходжень до державного бюджету. Влада звернула увагу на податковий сектор. Був створений проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників і протидії застосуванню незадекларованої праці».

Пропонуємо розглянути цей законопроект з точки зору ФОП як того, хто надає послуги та/або виконує певні роботи.

При виявленні факту приховування реальних трудових відносин сторони отримують наступне покарання:

  • ФОП – додаткове податкове навантаження (ПДФО за ставкою 18% і військового збору для підприємця);
  • роботодавець – штраф у розмірі тридцяти мінімальних розмірів заробітної плати.

Законопроект сприйняли негативно: у народі його вже охрестили «рекетом бізнесу». До нової норми є багато питань, на які поки ніхто не дав відповіді.

Щоб визначити, які відносини є реальними трудовими, будуть використовуватися 7 ознак. Правовідносини кваліфікуються як трудові, якщо вони відповідають хоча б 3 ознакам із цього списку.

Ознаки реальних трудових відносин

  1. Підприємець безпосередньо на замовлення надає послуги та/або виконує роботи, але під контролем іншої сторони («роботодавця»). Тобто роботи виконує безпосередньо сам підприємець, а контролює процес сам роботодавець.

Проблема. Маємо абсурдну ситуацію: навіть якщо людині потрібно просто щось відремонтувати в домі, вона користується послугами підрядника, тобто підприємця. Замовник, згідно з нормами законопроекту, в цій ситуації виступає роботодавцем, адже контролює процес та оцінює якість виконаних робіт.

  1. Замовник визначив місце, де ФОП-підрядник має виконати роботу (надати послуги), при чому ФОП має дотримуватись ПВТР (правил внутрішнього трудового розпорядку) роботодавця.

Проблема. Продовжимо думку, описану в попередньому пункті.  Коли ви викликаєте майстра чи іншого працівника до себе в будинок або на земельну ділянку, ви визначаєте місце проведення роботи. Крім того, ви визначаєте трудовий розпорядок, якого дотримується підрядник. Згідно з нормами законопроекту, така співпраця буде розглядатися як реальні трудові відносини.

  1. Підприємцю виплатили винагороду більше, ніж два рази (періодично).

Проблема. Розглянемо два приклади. Перший – аутсорсинг. Деякі підприємці регулярно користуються послугами ФОП «зі сторони», адже недоцільно тримати працівника в штаті. Це можуть бути юридичні, бухгалтерські та інші послуги. Згідно з новим законопроектом, уся аутсорсингова робота з регулярними виплатами підпадає під визначення реальних трудових відносин.

Другий приклад – магазини, зареєстровані як ФОП. Тут здійснюються регулярні покупки. Це також трудові відносини, адже винагорода нараховується два рази і більше? Якщо так, то що потрібно робити, аби уникнути покарання? Постійно змінювати ФОП? Контролювати періодичність?

  1. Наймані працівники замовника виконують ті ж самі роботи (або надають такі самі послуги), що і підприємець, який є підрядником.

Проблема. Повертаємося до питання аутсорсингу. Наприклад, у вашій компанії є юрист. Але обставини змушують вас скористатися послугами іншого фахівця на умовах аутсорсингу. Такі правовідносини вже будуть підпадати під ознаки трудових. Отже, при наявності працівника у штаті не можна ні при яких обставинах користуватися послугами фахівця «зі сторони»?

  1. ФОПу-підряднику замовник надав свої матеріали, інструменти, тощо.

Проблема. Наприклад, ви приходите зробити манікюр, але приносите власні інструменти і просите майстра їх використовувати. Згідно з новим законопроектом, ваша завбачливість перетворює звичайний візит до салону краси в трудові відносини. Інший приклад – ремонт автомобіля з використанням запчастин, які ви самостійно купили.

  1. Винагорода за виконані роботи або надані послуги становитиме 75% або більше заробітку ФОП за шість місяців, або така винагорода є одним джерелом заробітку для підприємця.

Проблема. У підприємців є особливо високовартісні послуги. Якщо ви скористаєтеся ними один або декілька разів, можливо, такі відносини будуть кваліфіковані як трудові.

  1. Замовник визначив для підприємця його робочий час та надав визначений час для відпочинку.

У такій ситуації варто не наступити на граблі «розпорядку дня/ПВТР», оскільки підприємець виконує роботу на свій ризик, власними силами та керуючись своїм власним графіком. Тож необхідно бути обачливим із домовленостями щодо виконання робіт та\або надання певних послуг.

Висновок

Перевірки Держпраці ФОП так само ризиковано та несподівано як і  підприємств. Правда, більш небезпечно. Нагадаємо: ознаки, прописані в законопроекті, передбачають накладання штрафу на роботодавця та нарахування додаткових податків для ФОП (ПДФО за ставкою 18% і військового збору для підприємця).

Законопроект є абсурдним, але пам’ятайте, що факт наявності трудових відносин фіксується лише за умови підтвердження трьох ознак. Рекомендуємо користуватися послугами кваліфікованого юриста, щоб знизити ризик отримання покарання. У цьому зацікавлений і підприємець, і замовник.

Краще знати як підготуватися до перевірки Держпраці, аніж потім  починати процедуру оскарження рішення Держпраці.

 

Підготувала старший юрист практики господарського та податкового права

Ганна Донскова


Поставити питання