ua
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

ПРОДАЛИ ЧАСТКУ В ТОВ

31/07/2020

За час карантину ДПС вдалася до цілої низки заходів тотального контролю за платниками податків. Сьогодні поговоримо про те, як під приціл податкової потрапили операції з продажу корпоративних прав.

 

Ще з 2018 року ДПС пильно слідкувала за зміною учасників у «великих» товариствах, статутний капітал яких перевищує 1 млн грн. Однак надалі під моніторинг потрапили ТОВ зі значно меншими статутних капіталів.

Так, колишні учасники ТОВ почали отримувати від ДПС листи з вимогою:

1) подати річну декларацію про майновий стан і доходи за операціями з інвестиційними активами

2) сплатити відповідний податок.

 

Які операції підпадають під моніторинг ДПС у цьому разі?

Якщо фізична особа продає іншій фізичній особі корпоративні права — частку статутного капіталу, то дохід як інвестиційний прибуток від продажу потрібно включити до складу річного оподатковуваного доходу.

Відповідно, платник має сплатити ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%) від розміру проданої частки та відобразити це в річній податковій декларації.

 

Що саме ДПС визначає як інвестиційний прибуток?

Далеко ходити не потрібно: в ПКУ інвестиційний прибуток — це позитивна різниця між доходом від продажу інвестиційного активу та його вартістю. Своєю чергою, вартість активу визначається, виходячи з суми витрат на придбання активу, які мають документальне підтвердження.

Якщо ще простіше: ухвала Вищого адміністративного суду України від 06.06.2017 по справі № 826/902/15 пропонує таку формулу розрахунку:

інвестиційний прибуток

=

сума коштів, отриманих у результаті продажу активу

сума коштів, витрачена в минулому на його придбання

 

А якщо вартість продажу частки перевищує вартість її придбання?

Згідно з пп. 170.2.6 ПКУ, до складу річного оподатковуваного доходу платник податків включає позитивне значення загального фінрезультату операцій з інвестиційними активами.

Відповідно, від'ємне значення інвестиційного прибутку в результаті розрахунку виникає слід вважати інвестиційним збитком.

Відтак, якщо статутний капітал складає 1000 грн, то для цілей ПКУ важлива вартість продажу:

1) якщо за частку в розмірі 100% попередній учасник ТОВ отримує 990 грн, то формується інвестиційний збиток в розмірі 10 грн

2) якщо за частку в розмірі 100% новий учасник віддає 1010 грн, попередній отримує інвестиційний прибуток у розмірі 10 грн.

 

А якщо вартість продажу частки дорівнює вартості її придбання?

У цій ситуації ДПС і ВС розходяться у висновках.

ДПС вимагає вказувати в річній податковій декларації відповідну різницю як загальний фінрезультат — інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток. А отже, якщо колишній учасник продає частку в ТОВ за вартістю придбання, то в нього як платника податку не виникає ані інвестиційного прибутку, ані інвестиційного збитку. Відтак, він не зобов’язаний подавати річну податкову декларацію.

Однак ДПС, навіть попри вказання платником відсутності інвестиційного прибутку від продажу корпоративних прав, все одно щедро нараховує податкові зобов’язання.

Верховний Суд у цьому випадку стає на сторону платників податку:

1) у Постанові КАС ВП ВС від 06.02.2018 по справі № 826/9611/16 — наголошує, що інвестиційний прибуток підлягає оподаткуванню лише за умови, що платник отримав позитивний фінансовий результат у результаті операції

2) у Постанові КАС ВП ВС від 09.04.2019 по справі № 826/18650/14 — вказує, що жодний інвестиційний прибуток у платника податків не виникає, якщо позитивна різниця між отриманим позивачем від продажу інвестиційного активу доходом та його вартістю (що визначається із суми витрат на придбання цього активу) дорівнює нулю.

 

Продаж інвестиційного активу — це лише операція з купівлі-продажу?

Продажем інвестиційних активів вважаються операції з:

1) обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив

2) зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку

3) внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи — резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права

4) повернення платнику податку коштів, майна, майнових прав, попередньо внесених ним (або особою, у якої інвестиційний актив був придбаний прямо чи опосередковано) до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі:

  • виходу такого платника податку з-поміж засновників (учасників) такого емітента
  • зменшення статутного капіталу такого емітента
  • ліквідації такого емітента.

 

Своєю чергою, не включається до загального річного оподатковуваного доходу й не підлягає оподаткуванню інвестиційний прибуток, сума якого не перевищує:

1) 2 470 грн — у 2018 р.

2) 2 690 грн — у 2019 р.

 

Чим загрожує ігнорування вимог ДПС?

Якщо платник податків не подасть річну податкову декларацію, податкова самостійно може:

1) провести перевірку

2) визначити податкові зобов’язання з ПДФО та військового збору

3) нарахувати штраф в розмірі 25% від суми зобов’язання — при першому порушенні

4) нарахувати штраф в розмірі 50% — при повторному порушенні.

 

Порада від Olsten Partnersне ігнорувати вимоги від ДПС щодо відчуження корпоративних прав і надавати потрібні документи з аргументованими поясненнями щодо визначення платником бази оподаткування та правомірності нарахування податків.

 

Олеся Романенко, 
керуючий партнер Olsten Partners,
експерт з податкового, корпоративного, господарського та земельного права


Поставити питання