ua ru
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

Зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН

19/04/2017

податкиТема податку на додану вартість в Україні завжди була і залишається актуальною. З одного боку, існує проблема з недобросовісними платниками, які шляхом різних протиправних дій наносять матеріальну шкоду державному бюджету. З іншого, відповідні органи влади, задля запобігання подібних зловживань, постійно посилюють систему контролю, що в свою чергу, може створювати проблеми для законослухняних платників податків. Однією з останніх і важливих новацій в цьому напрямку стало прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)» від 21.12.2016 р. № 1797-VIII, який набув чинності з 1 квітня 2017 року. Даним законом встановлюється можливість зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проаналізуємо детальніше особливості даного нововведення та його наслідки для платників податків.

Отже, вищезгаданим законом ПК України доповнено пунктом 201.16. Відповідно до його положень у разі, якщо податкова накладна/розрахунок коригування буде відповідати сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення – такі податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути зупинені ДФС. В свою чергу, розроблення даних критеріїв, які слугуватимуть підставою для відповідного зупинення – покладено на Міністерство фінансів України відповідно до ст. 72.4 ПКУ. Вже 3 квітня 2017 року було опубліковано проект наказу Мінфіну, яким встановлюються такі критерії оцінки ризику. Отже, відповідно до розділу III даного проекту закону, критерії, достатні для зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН є наступними.

В першу чергу, це невідповідність кількості або відсутність придбання товару або отримання послуги при його реалізації реалізованим товарам/ послугам. При цьому, у разі зупинення реєстрації ПН/РК з цієї підстави, платник податків має право надати контролюючому органу відповідні дані для співставлення та перевірки.

Наступним критерієм оцінки ризику є наявність в контролюючих органах даних про те, що електронні цифрові підписи посадових осіб, якими оформлено відповідну податкову накладну, виготовлено з порушенням законодавства. При цьому, така інформація може бути отримана як від правоохоронних органів, так і від самого платника податків.

Ще одна підстава для зупинення реєстрації податкової накладної або коригування розрахунку – це відсутність відповідних дозвільних документів, ліцензій стосовно товарів, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування. Така перевірка здійснюється шляхом співставлення кодів УКТ ЗЕД/кодів послуг в податковій накладній з кодами УКТ ЗЕД/кодами послуг для яких законом передбачена наявність відповідних дозвільних документів.

Також реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється у випадку, коли посадову особу платника податків або платника податків-фізичну особу визнано судом винним у скоєнні злочину за ст.205 або 209 КК України, у разі, коли таку судимість не знято і не погашено.

Насамкінець, останній критерій ступеня ризиків, який може бути підставою для зупинення реєстрації ПН/РК - це надання платником податків для реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування для неплатників податків за поточний місяць із загальною сумою ПДВ (наростаючим підсумком) – 50 тисяч гривень і більше.

Що стосується повідомлення платника податків про зупинення реєстрації, то воно відбувається шляхом направлення електронної квитанції як на адресу продавця так і покупця.

Варто зазначити, що відповідно до положень Податкового кодексу України у період з 1 квітня 2017 року до 1 липня 2017 року така процедура блокування реєстрації буде здійснюватися у тестовому режимі. Це означає, що в цей період у разі виявлення хоча б одного з критеріїв оцінки ступеня ризиків, які наведені вище, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН фактично зупинятися не буде. При цьому, платнику податків буде направлено квитанцію про зупинення. А вже з 2 липня 2017 року даний механізм запрацює повноцінно.

Офіційно, метою даного нововведення є удосконалення ефективності та прозорості нарахування та сплати ПДВ. Насправді ж, маємо ситуацію, при якій ДФС в черговий раз наділяється додатковими повноваженнями, які можуть слугувати інструментами тиску та зловживання. Це особливо актуально, враховуючи те, що відповідно до положень ПКУ, з 1 липня 2017 року податкова накладна, яка зареєстрована в ЄРПН буде єдиною достатньою підставою для нарахування податкового кредиту, та не потребуватиме ніяких додаткових документів. Таким чином, очікується, що контролюючі органи, посилаючись на відповідні положення ПКУ та наказ Мінфіну, будуть масово зупиняти реєстрацію ПН/РК. Враховуючи, що законом передбачена можливість оскарження рішення ДПІ про зупинення реєстрації в адміністративному або судовому порядку, в найближчий час відбудеться зростання кількості судових спорів з даного питання.


Поставити питання