ua
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

Введення в експлуатацію об'єктів нерухомості

23.06.2018

 

Юридична компанія «OLSTEN PARTNERS» LAW COMPANY» допомагає здійснити введення в експлуатацію будинків, офісних центрів та інших споруд.

Дана процедура доволі непроста. Вона передбачає проходження різних інстанцій та підготовку цілої низки документів. Звертаємо Вашу увагу, що така процедура є обов'язковою для новозбудованих споруд усіх типів, незалежно від їх призначення.

Суть даної процедури полягає в тому, аби оформити всі документи, які будуть підтверджувати, що будівля повністю відповідає прийнятим на законодавчому рівні нормам і вимогам, вона є придатною для проживання чи експлуатації, і не несе загрози здоров'ю та життю людей.

Щоб введення в експлуатацію об'єкта нерухомості пройшло без будь-яких проблем, слід оформити цілий ряд документів ще до того, як почнеться зведення споруди. Аби в майбутньому не було проблем та не виникла необхідність сплачувати штрафи, слід взяти до уваги будівельні норми, правила та деякі особливості законодавства.

Самостійно оформити документи необхідні для введення будівлі в експлуатацію, не володіючи спеціальними знаннями, досить складно, всі документи передбачають чітко встановлені:

• вимоги;

• правила;

• обмеження.

А тому, задля уникнення помилок, мінімізації втрати часу і коштів, рекомендуємо Вам із самого початку звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців.

В даній статті хочемо зазначити деякі умови введення в експлуатацію об'єктів нерухомості

Введення в експлуатацію будівель здійснюється відповідно до встановлених правил і норм. Зокрема, українське законодавство передбачає, що всі споруди поділяються на три класи.

До якого саме класу відноситься об'єкт, залежить від кількох складових, серед яких рівень можливої небезпеки людей, які перебуватимуть всередині чи зовні об'єкту. Кожному класу відповідають свої певні документи.

Як будувати і вводити в експлуатацію приватний будинок

Якщо Ваш будинок не вище двох поверхів, а його площа не перевищує 300-х квадратних метрів – він відноситься до об'єктів з незначними наслідками (так званого класу споруд СС1). До цього класу, крім житлових будинків, включені:

• дачні котеджі;

• садові споруди;

• господарські будівлі;

• гаражі;

• інші будівлі, що знаходяться на приватній ділянці.

Перш, ніж почати будівництво, необхідно в обов'язковому порядку отримати будівельний паспорт, який дозволяє забудову. Будівельний паспорт безоплатно видається Департаментом містобудування та архітектури протягом десяти днів з моменту подачі відповідної заяви.

Після отримання будівельного паспорта, необхідно розробити проектну документацію. Вона розробляється спеціальними установами, які відповідають професійним критеріям у сфері архітектури та будівництва.

Далі слід звернутись до Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) та повідомити її про те, що на ділянці розпочато заплановане будівництво.

Тільки після того, як будуть виконані всі перераховані кроки, можна приступати до будівництва. Але потрібно пам'ятати – в будь-який момент до Вас на будівництво може прийти інспектор, для перевірки об’єкту будівництва.

Після завершення всіх будівельних робіт об'єкт вводиться в експлуатацію. Суть такого введення полягає в наступному:

• в ДАБІ необхідно подати декларацію про готовність будови до експлуатації, така декларація обов'язково реєструється при отриманні;

• до декларації обов'язково додатково додаються всі необхідні документи;

• термін реєстрації декларації в ДАБІ - десять днів, що здійснюється безкоштовно.

Однак це далеко не все. Після реєстрації декларації необхідно направити повідомлення, разом із копією декларації, низці організаціям про введення в експлуатацію будівлі, які відповідають за водо-, газо-, тепло-, енергопостачання, а також іншим установам.

Останній етап - реєстрація права власності та отримання Свідоцтва власника.

Особливості будівництва та введення в експлуатацію об'єктів, які підпадають під другий клас ризику (СС2)

Перейдемо до процедури введення в експлуатацію об'єктів нерухомості зі середніми наслідками.

Так, до другого класу відносяться такі об’єкти будівництва:

• приватні житлові будинки більше двох поверхів у висоту і площею понад 300 квадратних метрів;

• багатоквартирні будинки до 100 м;

• соціальні та громадські будівлі, до яких належать дитячі, санаторні та інші установи.

Введення в експлуатацію будівель другої групи відрізняється від першої, втім, як і послідовність етапів будівництва. Отже, зазначимо наступні етапи будівництва об’єктів другого класу ризику.

1. Спочатку необхідно отримати містобудівні умови та обмеження в Департаменті містобудування та архітектури.

2. Другий етап – отримання технічних умов. Даний документ визначає вимоги та умови до інженерного забезпечення забудови, які мають відповідати параметрам тепло-, газо-, електро- та водопостачання.

3. Далі – розробка та затвердження проектної документації, як і в попередньому випадку. У ньому вказується поверховість, площа будови, наявність підвалів і т.д., які матеріали будуть використовуватися.

4. Після цього - подача та реєстрація в ДАБІ декларації про початок будівництва. Реєстрація декларації проводиться безкоштовно - на цей процес відводиться десять днів з моменту отримання декларації від забудовника.

5. Безпосередньо саме будівництво. Його повинні виконувати тільки профільні фахівці, що мають необхідні ліцензії, допуски і т.п.

6. Після закінчення будівельних робіт потрібно звернутися до державних контролюючих органів для отримання акту готовності об'єкта до експлуатації.

7. Далі – на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації слід звернутися із заявою до ДАБІ про отримання сертифікату.

8. Отримання сертифікату надає можливість перейти до процесу підключення споруди до інженерних мереж.

9. Останнім етапом - отримання Свідоцтва про право власності на зведений об'єкт. Таке свідоцтво надає власнику право вільно розпоряджатися будівлею - продавати, здавати в оренду і т.д.

У чому полягають особливості введення в експлуатацію об'єктів, які підпадають під третій клас ризику, так званий СС3

У третю групу підпадають об'єкти зі значним наслідками:

• торгово-розважальні центри;

• лікарні;

• офісні центри;

• багатоквартирні будівлі від 100 м. і т.д.

Тому, якщо вас цікавить введення в експлуатацію офісу, вам слід вивчити дану інформацію.

Суть процедури в даному випадку схожа з процедурою введення в експлуатацію об'єктів зі середніми наслідками. Єдиною різницею в процедурі є те, що замість реєстрації в ДАБІ декларації про початок будівництва, необхідно отримати дозвіл на виконання будівельних робіт.

Для отримання дозволу потрібно звернутися із заявою до ДАБІ та додати такі документи:

1) копію документа, який посвідчує особу заявника;

2) копію правовстановлюючого документа на земельну ділянку;

3) копію правовстановлюючого документа на об'єкт будівництва;

4) копію наказу призначення осіб, відповідальних за будівельні роботи;

5) затверджену проектну документацію;

6) копію будівельної ліцензії.

Як вводити в експлуатацію «самобудови»

Мабуть, найскладніший випадок – це введення в експлуатацію самобудови. Такі будівлі відносяться до 4-ї групи. Ними можуть бути тільки ті об'єкти нерухомості, які побудовані без отримання попереднього дозволу, але спочатку відносяться до першої та другої групи.

Для введення в експлуатацію самобудови потрібно пройти три послідовні етапи:

• технічне обстеження будівлі;

• подача документів до ДАБІ, усунення недоліків (якщо такі були виявлені в ході технічного обстеження), реєстрація декларації про готовність будови до експлуатації;

• реєстрація права власності на будівлю.

Природно, тут є певні особливості. Так, щоб провести технічне обстеження будівлі, воно повинно бути добудованим, в ньому обов'язково повинні бути всі інженерні мережі та комунікації.

Відзначимо, що якщо площа будинку більше 300 квадратних метрів, а його висота - більше трьох поверхів, то крім технічного обстеження обов'язково проводиться додаткове інструментальне обстеження. Його мета - визначити якість і характеристики конструкцій. Для проведення інструментального обстеження залучаються профільні фахівці, також передбачається лабораторні дослідження.

Як бачите, процедура введення будівлі в експлуатацію вимагає певних знань і достатньої кількості вільного часу. Тому, щоб не витрачати час, сили, нерви, рекомендуємо звертатися до кваліфікованих фахівців, які знають всі особливості подання та оформлення документів.

Статтю підготував помічник юриста практики Корпоративного права

OLSTEN PARTNERS LAW COMPANY

Король Владислав

 

 


Поставити питання