ua ru
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

Військовий облік жінок: чого чекати?

26/12/2021

Наказ Міністерства оборони №313, який набрав чинності 17 грудня 2021року. Що це змінює?

Цим Наказом Міністерство оновило та доповнило на 35 спеціальностей перелік спеціальностей та професій, який передбачає взяття жінок віком від 18 до 60 років на військовий облік як військовозобов'язаних.

Суспільство звернуло увагу, що до переліку увійшли професій, які нібито не мають нічого спільного з військовою службою – журналісти, бібліотекари, працівники соціальної сфери, працівники банків, програмісти, юристи, бухгалтери та фінансисти, працівники у сфері культури, відпочинку та спорту, працівники готелів, діловоди, менеджери з дослідження ринку (маркетологи) тощо. Повний список можна подивитись за посиланням.

Тепер жінки мають стати на військовий облік. Як це зробити?

1. Жінка віком 18-60 років має пересвідчитись, що її спеціальність є або відсутня у переліку спеціальностей, відповідно до Наказу №313.

2. Якщо жінка працює, то вона повідомляє про необхідність стати на військовий облік роботодавця. 

3. Потім, жінка має прийти у центр комплектування (військкомат) за місцем реєстрації/місця проживання до кінця 2022 року. Якщо жінка підлягає постановці на облік, то її направляють до військово-лікарської комісії, яке приймає рішення про придатність або непридатність її за станом здоров’я для проходження військової служби. 

4. Так, до кінця 2022 року жінка має зібрати пакет документів (заява про взяття на військовий облік, паспорт та ідентифікаційний код, фотокартка 3х4, свідоцтво про народження дітей/документи про опіку (якщо є), документ про здобуття спеціальності/професії та рішення військово-лікарської комісії про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби у мирний/військовий час) та подати весь пакет до військкомату.

Всі дані про військовозобов'язаних вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зараз ще обговорюється питання щодо можливості подання документів в електронному вигляді.

Хто буде контролювати та яка відповідальність за невиконання закону?

Роботодавець зобов’язується проконтролювати, щоб жінки відповідних спеціальностей, які вже працюють на підприємстві за переліком, стали на військовий облік. Так, перш ніж брати жінку на роботу, роботодавець має перевіряти в неї документи про взяття на військовий облік.

Відповідно до законодавства про військовий облік, якщо жінка-працівниця не стане на облік, то сплачуватиме штраф від 850 до 1700 гривень, а її роботодавець, який не проконтролював  сплатить штраф від  5100 до 8500 гривень.

Військові говорять, що масштаби роботи великі, тому на виконання наказу потрібно 1-1,5 роки. Також, важливо зазначити, що військовий облік і військова служба - це зовсім різні речі. Зазначають, що жінок, які стали на військовий облік, можуть призвати на службу під час оголошення воєнного стану чи мобілізації, однак тільки за її згоди.


Поставити питання