Що було заплановано?
Реформа почалась з березня 2020 року. У планах було:
1. Ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (далі — ДАБІ) до початку вересня 2020 року;
2. Створити Державну сервісну службу містобудування України (далі — ДССМУ).
Станом на початок лютого 2021 року ДАБІ знаходиться в стані припинення. Як було оголошено на засіданні Кабміну, ДАБІ буде існувати щонайменше до червня 2021 року. Цікавий факт: ДССМУ теж знаходиться в стані припинення, але з 06 січня 2021 року. Що буде далі з цим органом — невідомо.
Щодо державних інспекцій.
У планах було ліквідувати Державну інспекцію містобудування України (далі — ДІМУ) та створити Державну інспекцію архітектури та містобудування України (далі — ДІАМУ). Різниця між цими двома інспекціями полягає у тому, що ДІАМУ буде здійснювати функцію ліцензування.
ДІМУ знаходиться в стані припинення з 31 грудня 2020 року.
ДІАМУ поки що не функціонує та навіть не має керівника. Для призначення першого керівника ДІАМУ, необхідно провести конкурс. Отже, коли почне функціонувати ДІАМУ — невідомо.
Порядок ліцензування.
У другій половині лютого 2021 року буде винесено на розгляд Кабміну постанову про порядок ліцензування СС2/СС3. Навіть у разі прийняття цього порядку, ліцензування не розпочнеться, адже не функціонує орган, який виконує функцію ліцензування та контролю (ДІАМУ).
Питання чек-листів (переліку документів) для отримання дозволів реформою не зачіпалося. Можна припустити, що система ліцензування рухається у напрямку поновлення тієї, яка була до березня 2020 року.
Цікавий нюанс.
Ліцензуванню підлягає саме право на виконання робіт на відповідному об'єкті класу наслідків (СС2/СС3). Постанова, яка визначає перелік робіт, які може виконувати організація відповідно до отриманої ліцензії, була скасована. Отже, формально будь-яка організація, яка має ліцензію СС2 або СС3, може здійснювати всі роботи за відповідним класом наслідків.