ua
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

ОРЕНДА ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

01/04/2020


СПЛАЧУВАТИ ОРЕНДУ ЧИ НЕ СПЛАЧУВАТИ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ?ІНСТРУКЦІЯ ЯК ДІЯТИ

30 березня 2020 року  було внесено зміни в деякі Закони України, серед яких цивільний кодекс України в частині сплати орендної плати за користування майном.

Так, з моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його завершення в установленому законом порядку наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу."

 Частиною 6 ст.762 Цивільного кодексу України встановлено, що орендар звільняється від плати за весь час, протягом якого майно (приміщення, обладнання) не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Як  бізнесу використати такі зміни  на  свою користь? 

  1. Визначтесь чи заборонено законом вашому бізнесу працювати під час карантину. Орендарі поділяються на два типи: перші- яким під час карантину  заборонено працювати (орендують  приміщення магазинів, салонів,  кафе, ресторанів, їдалень, кав’ярень тощо),  інші-це орендарі офісних та інших приміщень, щодо яких прямої заборони в законі не має.
  2. Зверніть увагу, що не сплачувати орендну плату можна виключно ти орендарям, які не мають можливості користуватися приміщенням за призначенням.
  3. Якщо вашому бізнес заборонено працювати під час карантину. Спочатку видайте наказ по підприємству  про зупинення роботи підприємства  з 17 березня 2020 року і до закінчення карантину. Додатково можна підготувати акт, в якому зафіксувати певні факти за участю 3 працівників.
  4.  Напишіть орендодавцю листа з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди. В додатковій угоді домовтесь про орендні канікули на період карантину на підставі ст.762 Цивільного кодексу України та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням  коронавірусної хвороби (COVID-2019). Відправте  цінним листом з описом або вручіть під вхідний номер. Має обов’язково бути підтвердження вашого звернення.
  5. Якщо ви орендуєте офіс, склади, виробничі приміщення. В цьому випадку закон не звільняє вас на 100% від оплати, але, на нашу думку,  це є предметом для переговорів та прийняття компромісних рішень.  Підготуйте лист до орендодавця з пропозицією укласти додаткову угоду про  зниження  розміру орендної плати (скажімо на 50%). Підставою для такої додаткової угоди можуть бути: неможливість роботи офісу через відсутність працівників, які не мають можливості приїхати на роботу за відсутності громадського транспорту, відсутність замовлень від  клієнтів, яким заборонено  працювати під час карантину тощо. Це не дає гарантії, але спробувати точно варто.
  6. Оренда обладнання чи устаткування.  Якщо ви орендуєте обладнання  для бізнесу і не маєте можливість його використовувати (холодильне обладнання ресторанів, медичне обладнання в салонах краси інше), в цьому випадку ви так само звільняєтесь від сплати оренди на період карантину. Обов’язково зверніться з листом до  орендодавця.
  7. Якщо орендодавець проти. Звичайно, може так статися, що орендодавець буде категорично проти орендних канікул та буде наполягати на оплаті.  Проти силових методів звільнення приміщення від вас, як орендаря залучайте органи поліції; при стягненні заборгованості  в судовому  порядку - в орендодавця не має шансі, якщо підготуватися. Так  випадки треба розглядати індивідуально  та складати план дій.
  8. Така ситуація вперше в Україні, і ми достеменно не знаємо, які наслідки будуть від карантину та обмежувальних заходів, як суд буде приймати рішення у справах про звільнення від орендної плати. Але точно можна сказати, що ситуації буде розглядатися  всебічно  і досліджуватися чи дійсно орендар не мав можливість використовувати орендне приміщення за призначенням.

Щось подібне відбувалось в період анексії Криму та захоплення Донецької та Луганської області, коли орендодавці звертались до суду за стягненням орендної плати за користуванням майном. Так ось, є випадки судових рішень, коли навіть  перебування майна на непідконтрольній території і не можливість ним користуватися не було для суду підставою для звільнення від сплати від оренди.

Треба дуже уважно та зважливо підходити до  питання орендної плати під час карантину і краще з орендодавцями домовлятися мирно шляхом укладення додаткової угоди до договору.


Поставити питання