ua
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

МІЖНАРОДНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ АРБІТРАЖ. ЯК ЕФЕКТИВНО ВИРІШУВАТИ СПОРИ

24.11.2017

Останнім часом в Україні спостерігається розвиток та зміцнення зовнішньоекономічних зв'язків у сфері господарської діяльності. Вітчизняні підприємства укладають контракти з іноземними партнерами, а на український ринок входять представники закордонного бізнесу. В зв'язку з цим, все частіше виникають ситуації, які потребують правового врегулювання. Враховуючи, що судова система України користується не найкращою репутацією на міжнародній арені, перед іноземними контрагентами постає дилема, до якої установи звернутися для розгляду та вирішення спірних питань. Однією з таких установ наразі є Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП України. Популярність у виборі саме цієї установи є зрозумілою, адже  арбітражний суд має ряд суттєвих переваг перед державними судовими органами. Зокрема, можна виділити наступні позитивні відмінності МКАС. В першу чергу, це довіра з боку сторін до арбітрів, які здійснюють розгляд та вирішення спору. Пояснюється це тим, що арбітрами виступають досвідчені фахівці відповідної галузі права, які обираються самими сторонами та керівними органами МКАС на паритетній основі. Також значною перевагою є можливість вибору сторонами законодавства, яке буде застосовуватися при розгляді спору. Ще однією важливою перевагою МКАС перед державними судовими органами є остаточність прийнятого рішення. Це значно економить час та кошти сторін, так як відсутнє подальше оскарження в вищих інстанціях. Наступною, не менш значною перевагою арбітражу є конфіденційність. Так як розгляд спорів є закритим, а прийняті рішення можуть бути опубліковані лише за згодою сторін – це гарантує учасникам розгляду повну безпеку та зберігання всієї конфіденційної інформації. Також до переваг МКАС можна віднести вільний вибір мови, на якій буде здійснюватися арбітраж. Насамкінець, даний вид арбітражного розгляду спорів  забезпечує більш високу зручність для всіх його учасників.

Особливої актуальності питання міжнародного комерційного арбітражу набуває у зв'язку з нещодавнім затвердженням нового регламенту МКАС. Регламент є основним процесуальним документом, який регулює процедуру розгляду спорів. В новому регламенті, який вступає в силу з 01.01.2018 року враховано останні тенденції, які існують на даний час в міжнародних арбітражних інституціях. Серед прийнятих змін та доповнень можна виділити такі. Зокрема, до Регламенту внесено новий розділ щодо забезпечення позовних вимог. Згідно даного розділу Голова МКАС, до того, як буде сформовано склад арбітражу, може прийняти відповідну постанову про забезпечувальні заходи. Це значно пришвидшує та спрощує розгляд та вирішення спору в подальшому. Також передбачено можливість подачі альтернативного (зустрічного) забезпечення, що збалансовує інтереси всіх сторін. Ще однією досить важливою  новелою є запровадження прискореного арбітражного розгляду спорів. Дана процедура передбачає дослідження лише письмових матеріалів, які надані сторонами, без усного слухання. В даному випадку, строк вирішення спору не буде перевищувати двох місяців. Окрім цього, новим Регламентом встановлено можливість проведення, так званих попередніх нарад, на яких вирішуються організаційні питання щодо графіку та особливостей розгляду конкретного спору. Також, серед новацій, можна виділити  мову, на якій здійснюється арбітраж. Зокрема, якщо розгляд ведеться англійською мовою, то МКАС самостійно забезпечує переклад всіх необхідних документів. В свою чергу, документи сторони можуть надсилати за допомогою електронної пошти, що значно спрощує та пришвидшує їх розгляд. Загалом, новим регламентом арбітражному суду надаються більш широкі повноваження на свій розсуд вимагати від сторін подання необхідних документів, запрошувати свідків, призначати експертизи. При цьому, арбітражний суд у своєму рішенні повинен зазначати якими саме переконаннями він керувався.

Підсумовуючи, можна відмітити, що всі нововведення, затверджені новим Регламентом спрямовані на утвердження Міжнародного комерційного арбітражу як справді незалежного та ефективного інституту вирішення спорів у сфері міжнародних економічних відносин в Україні.

Підготовлено старшим юристом OLSTEN PARTNERS LAW COMPANY

Омельян Назар

 


Поставити питання