ua ru
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

Мінімальне податкове зобовʼязання

26/01/2022

Мінімальне податкове зобовязання або додатковий вантаж для аграріїв

У сфері податків завжди є що реформувати й змінювати. Вагомі зміни до Податкового кодексу стали вже очікуваною подією наприкінці фактично кожного року. 2021 рік не став виключення, і законодавець запропонував нам ряд податкових новел у резонансному Законі №5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».

Цей закон набрав чинності з 01 січня 2022 року, у ЗМІ його охрестили «ресурсним», і зміни в ньому стосуються і олігархів, і бізнесу, і звичайних людей. У цьому ж матеріалі давайте розглянемо детально поняття мінімального податкового навантаження: що це, для чого потрібно, які зміни потягне за собою. 

 

*Цікавий факт:

до першого читання Законопроекту №5600 було подано 11,5 тис. пропозицій та правок, що є бʼє усі рекорди українського законотворення.

 

 

Запроваджено мінімальне податкове зобов’язання для сільгоспвиробників

До Податкового кодексу України вносяться зміни та вводиться в дію нове поняття «мінімальне податкове зобов’язання» — мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів. 

Тепер сільгоспвиробники, пов’язані з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, повинні сплачувати податки від своєї діяльності на рівні суми, що не може бути меншою за визначене мінімальне податкове зобов’язання

Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі — підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.

Тобто, це сума податку, яка має бути мінімально сплачена за земельну ділянку сільськогосподарського призначення.

Мінімальне податкове зобов’язання буде визначатись за період володіння або користування земельною ділянкою.

Однак законодавець передбачив, що мінімальне податкове зобов’язання не буде визначатись для:

-     земельних ділянок, що використовуються дачними та садовими кооперативами або товариствами, а також набуті у власність/користування їх членами у результаті приватизації (купівлі/продажу, оренди);

-     земель запасу;

-     невитребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, крім земельних часток (паїв), переданих органами місцевого самоврядування в оренду;

-     земельних ділянок зон відчуження та відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

-     земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня 2022 року та знаходилися у межах населених пунктів (городи).

 

Затверджено також спеціальну формулу для прорахунку МПЗ

  • МПЗ = нормативна грошова оцінка (НГО) помножена на коефіцієнт (К) 0,05, який помножено на кількість місяців володіння землею, що поділено на 12.
  • Для ділянок, нормативна грошова оцінка яких не проведена, застосовується така ж формула, але необхідно буде враховувати площу земельної ділянки та нормативну грошову оцінку 1 гектара ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
  • При обчисленні мінімального податкового зобов’язання ФОПами IV групи, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, коефіцієнт «К», буде становити 0,025. 
  • На перші два роки (2022 та 2023) встановлено коефіцієнт (К) на рівні 0,04.
  • МЗП не може бути меншим, ніж 4% нормативно-грошової оцінки відповідної земельної ділянки. Фактично це значить, що якщо МПЗ є меншою за нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, то треба буде доплатити різницю, тобто податковий тиск знову посилюється. 
  • Мінімальне податкове зобов'язання має визначатись за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на календарний рік, що передує податковому (звітному) року. 
  • У разі передачі ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування,  мінімальне зобов'язання визначається вже для орендарів або користувачів.

 

Отже, суть мінімального податкового зобов’язання полягає в тому, що з кожного гектара землі треба сплатити певну суму податків, і вона не може бути меншою від цього встановленого державою МПЗ. Якщо податків сплачено більше, ніж визначено за вище наведеною формулою МПЗ то додатково нічого сплачувати не потрібно.

 

Що має робити платник податку?

Тепер платнику податку необхідно у складі звичної податкової декларації за податковий (звітний) рік, подавати також додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання.

У такому додатку, зокрема, зазначаються:

-   кадастрові номери земельних ділянок, для яких визначається мінімальне податкове зобов’язання, їх нормативна грошова оцінка та площа;

-   сума загального мінімального податкового зобов’язання, сума мінімального податкового зобов’язання щодо кожної земельної ділянки окремо;

-   загальна сума сплачених платником податку податків, зборів, платежів,  пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, та визначених витрат на оренду земельних ділянок протягом податкового (звітного) року;

-   різниця між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.

Також важливо: якщо ж ви займаєтесь продажем власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) й наторгували більше ніж 78000 гривень у рік, то вам необхідно буде подати річну декларацію про майновий стан та відобразити прибуток, який ви отримали понад 78000 гривень та сплатити  з різниці 18% податку з доходів фізичних осіб і 1,5% військового збору.

Підсумовуючи, варто сказати, що МПЗ веде до збільшення податкового навантаження на фізичних осіб, особисті селянські, малі фермерські господарства. Середні та великі сільськогосподарські товаровиробники суттєвих змін у податковому навантаженні не відчують.


Поставити питання