ua
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкоголем

15.03.2019

 

Роздрібна торгівля алкогольними напоями традиційно є одним з найпопулярніших та рентабельних бізнесів. В той же час, даний вид діяльності знаходиться під особливим контролем держави. Зокрема, для того, щоб реалізовувати алкогольні напої, необхідно отримати ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем. При цьому, за торгівлю без відповідної ліцензії штрафні санкції сягають 200% вартості партії товару з конфіскацією. Отже, розглянемо коли отримання ліцензії є обов'язковим та як правильно її оформити.

На сьогодні,  для того, щоб реалізовувати алкогольні напої, в тому числі й  пиво, потрібно отримати  ліцензію на торгівлю алкоголем, яка  видається та діє на одну торгівельну точку. При цьому, необхідно враховувати певні нюанси. Так, зокрема підприємцям, які перебувають на єдиному податку, з алкогольних виробів дозволяється торгувати лише пивом та столовим вином. Тоді як, для торгівлі столовим вином, ліцензію взагалі отримувати не потрібно. А от що стосується пива, то для його реалізації обов'язкова  наявність ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Також підприємцям, які будуть здійснювати торгівлю алкоголем, потрібно встановити та зареєструвати контрольно-касовий апарат, без його реєстрації  ліцензію отримати не вдасться.

РЕЄСТРАЦІЯ РРО. Спочатку придбання самого касового апарату, при цьому якщо ліцензію буде отримувати підприємство – оформити придбання необхідно саме на підприємство. Також, обов'язково враховувати, що існує перелік дозволених до використання касових апаратів. Після цього, необхідно подати заяву  та підтверджуючі документи до місцевої податкової інспекції. Далі, касовий апарат потрібно опломбувати та ввести в експлуатацію. Підтвердженням успішної його реєстрації буде довідка з податкової про присвоєння реєстраційного номеру. Варто наголосити, що в деяких випадках, використання касового апарату є не обов'язковим. Якщо ФОП, які перебувають на спрощеній системі, реалізують в роздріб пиво (не на розлив), і при цьому не реалізують інших підакцизних товарів, вони можуть використовувати лише розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій. Але слід звернути увагу, що у разі перевищення в цьому випадку обсягу доходу більш ніж в 1 млн грн. на рік, застосування РРО стає обов'язковим.

Що стосується плати за видачу  ліцензій, то ліцензія на право  роздрібної торгівлі алкогольними напоями, в тому числі пивом складає 8000 грн за один рік на кожний контрольно-касовий апарат. Окремо існує ліцензія на торгівлю сидром та перрі, вартість якої складає 780 грн на кожний КОРО. Більш того, перед отриманням відповідної ліцензії, необхідно відразу сплатити як мінімум 25% її вартості.

Які ж документи необхідні для отримання ліцензії на торгівлю алкоголем? Отже, це заповнена заява встановленого зразка, яку можна отримати безпосередньо в контролюючому органі. При цьому, в заяві важливо правильно вказати всі необхідні реквізити, щоб не отримати відмову. Далі, квитанція про сплату частини вартості ліцензії (мінімум 25%, на даний час – 2000 грн). Обов'язково до квитанції додати довідку з Держказначейства про фактичне надходження коштів до бюджету. Також необхідно надати документ, який підтверджує право власності або право користування приміщенням, в якому буде здійснюватися торгівля (договір купівлі-продажу або оренди). Все це подається разом з описом документів.

Чому може бути відмова у видачі ліцензії? Нерідко виникають випадки, коли через неправильно заповнену заяву, уповноважені органи відмовляють у видачі ліцензії.  Також, дуже важливим є контроль фактичного здійснення оплати за отримання ліцензії, адже часто банки затримують платежі до бюджету, і це також служить підставою для негативної відповіді. В той же час,  якщо подати всі правильно заповнені документи та вчасно здійснити необхідні платежі, то вже через десять календарних днів ДПІ приймає позитивне рішення про видачу ліцензії. Така ліцензія видається строком на один рік, а термін її дії може бути продовжений. При цьому, про кожне внесення чергового платежу за використання ліцензії, необхідно повідомляти контролюючі органи у встановленому порядку. І насамперед треба пам’ятати, що торгівля алкогольними виробами без оформленої ліцензії, тягне за собою досить серйозні штрафні санкції.  

Старший юрист практики корпоративного права

Назар Омельян


Поставити питання