ua
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

ЧИ РЕАЛЬНО ОТРИМАТИ ЗЕМЛЮ ПО БЕЗКОШТОВНІЙ ПРИВАТИЗАЦІЇ?

24/01/2020

Останнім часом посилилась зацікавленність  в отриманні земельної ділянки сільськогосподарського призначення по безоплатній приватизації. Так, дійсно стаття 121 Земельного кодексу України надає громадянам України право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у визначених розмірах.

Це можуть бути земельні ділянки і під будівництво та обслуговування житлового будинку (до 25 соток), для садівництва (до 12 соток), для дачного будівництва ( до 10 соток), для  будівництва гаражів ( до 1 соток). Наразі найбільш цікавим для українців є отримання безоплатно земельних ділянок під ведення особистого селянського господарства (ОСГ) до 2 га.

З  великої кількості судових рішень пов’язаних з відмовою в отримання таких земельних ділянок, можна зробити висновок, що на практиці  отримати  земельну ділянку такого розміру вкрай складно.

Більш того, останнім часом, багато йде розмов про те, що якщо  надавати всім бажаючи, то невистачить і самої землі в Україні.

На мою думку, поки не проведена повна інвентаризація всього земельного фонду України, такі висновки передчасні.

В різних регіонах рівень забезпеченості земельними ділянками різний. Так, на півдні України земельних ділянок значно більше на душу населення, і саме там найбільший рівень надання таких ділянок у власність. Натомість, в західній частині Україні, населення щільніше, а земельних ділянок менше, то ж і рівень відмов у наданні значно вищий.

Наведу визначення що таке особисте селянське господарство. ОСГ – це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції.

Що відбувається фактично? У більшості випадках земельні ділянки надаються особам, які не  мають нічого спільного із селом і сільським господарством. Вони не проживають у сільській місцевості та ніколи не працювали на землі, намір таких людей - безкоштовно отримати та продати. Тобто звичайне збагачення.  Надалі такі земельні ділянки продаються оскільки мораторій на них  не поширюється. Так виникла ситуація, що на сьогодні було свідомо  зменшено кількість вільних земель,  а громадяни, які проживають у сільській місцевості й дійсно хочуть працювати на землі, зробити цього не можуть, оскільки вільних ділянок вже немає.

Більш того, оскільки бажаючих отримати землю більше, ніж є можливість забезпечити, то органи, які розпоряджаються такими ділянками, обирають кому передати, а кому ні. Вирішальним є корупційна складова.  Ось виходить, що треба шукати причину відмови.

Як свідчить судова практика, останнім часом,  органи, які розпоряджаються землями  знайшли нові підстави для відмови. Йдеться про затверджену постановою Кабінету Міністрів від 7.06.2017 №413 "Про затверження стратегії використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними". Ці органи відмовляють через  на невключення земельної ділянки до переліку тих, що можуть бути передані у власність. Але, Верховний суд неодноразово зазначав, що Земельний кодекс не містить  такої підстави для відмови. Тож, ті особи, які знаходять в собі сили та бажання йти до кінця, достягають мети по отриманню  земельних ділянок ОСГ  через суд.

І на останок, в Земельному кодексу України, визначено граничний розмір земельної ділянки, яка може бути надати у власність- до 2 га. Це означає, що  особа може  претендувати на менший розмір земельної ділянки, або ж на земельну ділянку іншого цільового призначення. 

Проблемні питання нестачі земельних ділянок для безоплатної передачі громадянам України, достатньо врегулювати шляхом внесення змін до Земельного кодексу України. Такі зміни мають стосуватися   того,  кому саме та в якому розмірі такі земельні ділянки можуть бути передані. До прикладу, землі ОСГ передаються за умови  подальшої обробки, проживання в селі, та заборони продавати протягом 5 років.

На сьогоднішній день, вільна земля є і її можна отримати,  важливо кому саме вона буду передана та яким чином в подальшому буде  використана. 

Статтю підготувала

керівник практики земельного права та нерухомості

Олеся Романенко


Поставити питання