ua
01054 Київ, вул.Тургенєвська, буд.38,офіс 102-103

10 новин з Конференції "Земельне право 2019/2020" від Анна Донскова

03.10.2019

Днями відбулась конференція «Земельні відносини 2019/2020», яку відвідала старший юрист практики земельного права та нерухомості OLSTEN PARTNERS Анна Донскова.

Найактуальнішим питанням на конференції стало питання відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення та ключові зміни для аграріїв.

Всіх хвилює питання як підготуватись до відкритого ринку землі та на  що очікувати?

Анна Донскова ділиться  важливими  інсайтами для  аграріїв

 

  1. Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» є «сирим», має численні недоліки та, як відзначено у пояснювальній записці «розроблений з метою формування законодавчого поля для запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення».
  2. З відкриттям ринку землі та набуттям чинності відповідним законом, про безоплатну приватизацію можна забути.
  3. Переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення має її орендар, за умови сплати ним ціни, за якою вона продається. Переважне право не передбачено для договорів емфітевзизу та суперфіцію!
  4. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них буде здійснюватись виключно на земельних торгах. Звертаємо увагу, на земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі!
  5. Із законопроектом №1059 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (20.09.2019 прийнято, готується на підпис) з’являється поняття права довірчої власності як способу забезпечення виконання зобов’язання за кредитним договором. Будьте уважні! З моменту встановлення довірчої власності право власності особи, яка передала своє майно у довірчу власність припиняється.
  6. На численні запитання: «Чи дозволені попередні договори купівлі-продажу земельних ділянок?» є однозначна відповідь – НІ!
  7. До відкриття ринку землі всім Орендарям необхідно провести аудит всіх договорів оренди земельних ділянок. Негативними умовами для Орендаря є: не передбачається дата з якої рахується строк оренди; перехід права власності на земельну ділянку є підставою для внесення змін або розірвання договору; наявний пункт для одностороннього розірвання договору оренди; передбачені не всі істотні умови; умова про обов’язковий перегляд орендної плати; фраза, що договір оренди набирає чинності з дати його державної реєстрації, тощо).
  8. До питання ліцензій на зберігання пального. Вікторія Кіпріянова повідомила, що 27.09.2019 було проведено робочу групу податкового комітету. Для аграріїв буде запропоновано декілька способів врегулювання: або ввести декларативний принцип (достатньо буде подати до податкової інформацію про місце зберігання пального); або необхідність отримувати ліцензію виключно у випадку використання пального не для власних потреб (це буде розраховуватись відповідно до нормативів витрат пального на гектар законно оформленої землі).
  9. Цікавим був виступ Левтерова Кирила, який розповів що буде, коли знімуть мораторій? Тож, чекаємо всплеск рейдерства, а саме: а) дрібне «пайхантерство» - спроби зібрати окремі невеликі шматки землі. Часто навіть не в межах масивів, розкидані шахівничкою; б) «рейдерство» конкурентів – блокування роботи із переукладання договорів оренди; в) рейди «варягів-спекулянтів» - зовнішні гравці ринку, зацікавлені в формуванні цілісних масивів землі. Не обов’язково пов’язані із агровиробником.
  10. І наостанок, юристи поповнили свій багаж останньої судової практики та останніми позиціями Великої Палати Верховного Суду щодо земельних спорів.

Поставити питання